Naszemu stałemu klientowi sprowadzającemu Auta z USA wykonaliśmy konwersję systemów multimedialnych oraz licznika na wersję Polską.

Radio oczywiście również przerobione i odbiera parzyste częstotliwości.

Wszystko wykonane przez port OBD bez rozbierania jednostki.

Naszemu klientowi włączył się limit kilometrów po których nastąpi zablokowanie silnika w związku z usterką systemu AdBlue. Po powrocie z delegacji, umówiliśmy się na usunięcie, podczas którego zaproponowaliśmy dodatkowo podniesienie ciśnienia oleju na biegu jałowym w związku z jego fabrycznym zaniżeniem, co może powodować drogie w naprawie usterki silnika w przyszłości.

Zawartości sterownika silnika EDC17 w pojazdach z grupy VAG nie da się odczytać poprzez port OBD, co zmusza do wyjęcia go z pojazdu gdy klient ma wcześniej wykonany tuning lub inną modyfikację. W tym przypadku samochód był w stanie fabrycznym, więc mogliśmy posłużyć się tzw. Virtual-Read czyli wirtualnym odczytem, polegającym na pobraniu zawartości sterownika silnika z serwerów Audi.


Dzięki temu cała operacja została wykonana w czasie mniejszym niż godzina poprzez port OBD bez konieczności wyciągania sterownika silnika.

„Jak nie drzwiami, to oknem”, czyli jak radzimy sobie w sytuacjach, kiedy „zwykłe” metody zawodzą.

Czasami zdarzają się sytuacje, w których „standardowe” rozwiązania nie przynoszą efektów i trzeba sięgnąć bo zupełnie inne metody działania, aby osiągnąć zamierzony cel. Tak też było w przypadku naszego ostatniego klienta, który zjawił się u nas w celu zainstalowania fabrycznego oprogramowania w swoim samochodzie – Oplu Astrze z 2009 roku. Po krótkiej rozmowie wspólnie podjęliśmy decyzję o tym, żeby przystąpić do działania. No i się zaczęło…

Jak wyglądała nasza usługa?

Standardowo, w takich sytuacjach wystarczy użycie narzędzia nazywanego Autotuner, za pomocą którego możemy umieścić w samochodzie odpowiednie oprogramowanie dla konkretnego auta. I do takiego właśnie działania przystąpiliśmy! Jednak w trakcie instalacji softu, doszło do kilku błędów podczas całego procesu. Finalnie, autotuner po prostu… nie dał rady. Nieco zaskoczeni tą sytuacją zaczęliśmy szukać nie tyle przyczyn tego stanu rzeczy, co przede wszystkim… rozwiązania.

Co podziałało?

Z pomocą przyszedł oryginalny program dedykowany właśnie marce Opel o nazwie Software Programming Service (w skrócie: SPS). W zasadzie już po kilku chwilach auto zaczęło funkcjonować w stu procentach normalnie! Od tego momentu, Opel Astra naszego klienta ma zainstalowane fabryczne oprogramowanie, który zniweluje błędnie wykonany tuning przez inną firmę.

Cały ten zabieg był możliwy dzięki wykorzystaniu kompatybilnej z SPS, oryginalnej głowicy diagnostycznej. To zaawansowane urządzenie, które niejednokrotnie ratowało zarówno nas, jak i naszych klientów, z prawdziwych opałów!

Jeżeli zatem poszukują państwo przywrócenia fabrycznych ustawień w swoim samochodzie lub innych usług – zapraszamy! Poradzimy sobie nawet w sytuacjach, kiedy „zwykłe” metody zawodzą!

Od lat powtarzamy naszym klientom, aby inwestowali w poszczególne komponenty  niezbędne do ulepszeń czy napraw wyłącznie z oficjalnej, pewnej dystrybucji. Rynek motoryzacyjny pełen jest niestety tanich, podrabianych części, których użycie może przynieść zdecydowanie więcej szkody, niż pożytku. Tak było z naszym ostatnim klientem, a historia dotyczyła… nieoryginalnego klucza. Kłopotów było więcej, niż ktokolwiek mógł przewiedzieć!

Co konkretnie się wydarzyło?

Zaledwie kilka dni temu zgłosił się do nas klient z prośbą o zaprogramowanie dodatkowego klucza do jego nowoczesnej Hondy Civic X. Jest to dla nas absolutnie standardowa usługa, więc umówiliśmy termin i ustaliliśmy szczegóły zlecenia, aby jak najszybciej przejść do konkretnego działania. Na spotkaniu jednak szybko okazało się, że kluczyk posiada nie taką częstotliwość, jaka była niezbędna do wykonania usługi. Klucz naszego klienta był bowiem zakodowany na 315 MHz, zamiast na standardowe w tym modelu 434 MHz. Dodatkowo, sam klucz był również wadliwie wykonany – nasz skaner już przy pierwszej próbie kalibracji reagował wyłącznie z bardzo krótkiego dystansu, co w zasadzie nie powinno się pojawić.

Jakie były przyczyny tego błędu?

Przyczyn tej sytuacji mogło być wiele. Jedną z prawdopodobnych wersji jest to, że auto było sprowadzane ze Stanów Zjednoczonych – a właśnie za oceanem klucze kodowane są na częstotliwości 315 Mhz, zamiast na standardowej dla modeli europejskich 434 MHz. Z drugiej jednak strony, nie tłumaczy to w żaden sposób wadliwego zasięgu klucza. Dużo bardziej prawdopodobne jest zatem to, że klucz był po prostu zamówiony z „nieoficjalnej” dystrybucji, czyli mówiąc wprost… był po prostu podrobiony.

Podsumowując tę historię można powiedzieć, iż często okazuje się, że „tańsze” faktycznie „tanie” nie będzie. W tym przypadku klient musiał zapłacić nie tylko za w zasadzie bezużyteczny klucz, ale też będzie musiał dokupić nowy, oryginalny egzemplarz. Jeżeli doliczymy do tego zmarnowany czas i nieco nerwów, może się okazać, że zdecydowanie bardziej korzystne byłoby zamówienie oryginalnego klucza już na samym początku.

S

terowniki silnika, po angielsku oznaczane ECU (w zależności od marki pojazdu może to być także ECM lub PCM) czyli skrót od Engine Control Unit są zazwyczaj w pojazdach montowane w taki sposób, aby uniknąć kontaktu z deszczem lub odpryskiem z kałuży. Dodatkową warstwę ochronną stanowi spora ilość silikonu lub innego kleju, który jest wykorzystywany do połączenia obudowy ECU. Mimo takich zabezpieczeń, zdarzają się przypadki w których sterowniki ulegną awarii, niekoniecznie związanej z działaniem wody lub kurzu, może to być np. usterka elektroniki lub przegrzanie. W takim przypadku z pomocą przychodzi usługa klonowania ECU, dzięki której możemy wykonać pełną kopię oprogramowania z uszkodzonego sterownika i wgrać je do sprawnego, niekoniecznie nowego – może być używany, zakupiony np. na portalu allegro lub OLX. Dzięki temu nie musimy kupować nowego sterownika od producenta i kodować ich pod auto najczęściej płatnym oprogramowaniem. Naprawa sterownika w takim wydaniu jest dużo prostsza, tańsza i szybsza.

Z usługi programowania sterowników skorzystał w dniu 5 listopada 2022 roku pan Sebastian z Nowego Dworu Mazowieckiego, który potrzebował skorzystać z usług naszego serwisu aby sklonować ECU firmy Continental Siemens o oznaczeniu modelowym SID 305. Do odczytania zawartości sterownika wykorzystaliśmy oryginalne narzędzia wraz z oprogramowaniem włoskiej firmy Dimsport, a sterownik został podłączony w tzw. trybie boot czyli poprzez rozkręcenie oraz rozklejenie sterownika aby uzyskać dostęp bezpośrednio na płytę PCB. Po poprawnym ustawieniu igieł oraz podłączeniu zasilania, zgraliśmy dane ze starego sterownika oraz powtórzyliśmy proces na sterowniku dawcy. Ogromny wpływ na sukces operacji klonowania sterownika miało nasze doświadczenie, ponieważ pole stykowe z instrukcji urządzenia do odczytu/zapisu sterownika było uszkodzone w sterowniku dawcy. Należało wykonać diagnostykę płyty PCB, aby znaleźć jego odpowiednik i tam wykonać styk igłą w celu poprawnego programowania danych. Gdy wszystkie bloki pamięci flash oraz eeprom zostały zapisane i zweryfikowane, Pan Sebastian mógł sprawdzić na samochodzie czy skopiowany komputer silnika, tzw. klon działa poprawnie. Z informacji przekazanych naszej firmie samochód odpala i nie pokazują się błędny na urządzeniu diagnostycznym.

Jesteś zainteresowany skorzystaniem z usługi klonowania ECU? Nie czekaj i skorzystaj z formularza kontaktowego lub zadzwoń do nas.

Poniżej przedstawiamy zalety oraz pewne uwarunkowania usługi

  1. W przypadku udanego procesu klonowania, wszystkie obszary pamięci eeprom i flash są takie same, więc ewentualne programy do DPF, usuwania AdBlue, mapy, immo, informacje o pojeździe takiej jak VIN, marka, model pozostają identyczne jak w starym sterowniku
  2. Numery sterowników dawcy i biorcy powinny być takie same, pewne wyjątki są w sterownikach Bosch, można tam dobrać tzw. kompatybilne sterowniki
  3. niektóre sterowniki np. Bosch z pojazdów Opel które są zabezpieczone kodem PIN nie zawsze mogą być sklonowane – w takim wypadku możemy przeprowadzić operacje wylogowania starego i zalogowania nowego sterownika do pojazdu

Każdy kto zajmuje się handlem, lub interesuje się elektroniką samochodową zapewne wie, iż po wypadku należy skasować z modułu SRS, czyli sterownika poduszek powietrznych dane o zaistniałym zdarzeniu drogowym, jeśli chcemy samochód naprawić i przywrócić do stanu sprzed kolizji.

Tak też się dzieje w wielu firmach zajmujących się importem aut z USA. W większości są to auta powypadkowe, a więc zawierające tzw. „crash data”.

Wyciąganie sterownika z auta może być bardzo kłopotliwe nawet dla doświadczonych mechaników, dlatego z pomocą przychodzą rozwiązania stosowane w naszej firmie. Dzięki zaawansowanej apikacji która łączy się ze sterownikiem poduszek poprzez magistralę CAN, jesteśmy w stanie zalogować się do sterownika, wprowadzić go w tryb serwisowy oraz wykonać usługę kasowania crash data.

Jedna z takich usług została wykonana dzisiaj po południu na terenie firmy zajmującej się importem oraz naprawą aut z USA w podwarszawskim Nieporęcie.

Pojazd w którym miały zostać skasowane dane powypadkowe to Mazda CX3 z 2020 roku. Widać doskonale po tym iż nie jesteśmy ograniczeni tylko do starszych pojazdów, usługę taką możemy wykonać również w najnowszych pojazdach na rynku.

Kasowanie crash data zajęło dosłownie kilka minut, co oszczędziło czasu i pracy mechaników, a dzięki temu samochód może być szybciej naprawiony, a co za tym idzie szybciej wystawiony na sprzedaż.

Zapewne wielu czytelników, a na pewno prawie każdy warsztat samochodowy zetknął się z uszkodzonym immobilizerem. Problem jest o tyle złożony iż wiele komponentów fabrycznego systemu immo może ulec awarii, są to między innymi:

  1. transponder w kluczyku
  2. błędne kodowanie kluczy
  3. awaria centralki
  4. brak synchronizacji kluczyków
  5. uszkodzenie oprogramowania
  6. pętla indukcyjna wokół stacyjki na kluczyk do odpalenia
  7. tzw. „wiązka” czyli pęk kabli łączących ECU z licznikiem oraz innymi elementami elektrycznymi
  8. ECU

Pobieżna diagnoza jest łatwa do przeprowadzenia, ze względu na to, iż objawia się zapaloną kontrolką immobilizera czyli auta z kłódką oraz brakiem pracy rozrusznika po przekręceniu kluczyka lub gasnącym silnikiem zaraz pod odpaleniu. Dokładna inspekcja źródła usterki immobilisera oraz wymiana niezbędnych elementów w starszych pojazdach może być nieopłacalna dla klienta, dlatego jako rozwiązanie zastępcze wykonuje się usługę programowego wyłączenia immobilizera czyli popularne immo off. Polega ona na programowym usunięciu informacji o immobilizerze z komputera silnika. Koszt usuwania immobilizera w większości sterowników silnika nie przekracza 500 zł, co jest atrakcyjna ofertą w porównaniu do naprawy immobilizera. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak sprawdzić czy nasz samochód mimo upływu lat nie jest na celowniku złodziei – pamiętajmy że usuwamy zabezpieczenie antykradzieżowe i po takim zabiegu, auto bez problemu uruchomimy nawet „śrubokrętem”, a złodziej może to zrobić tzw. „łamakiem„.

W Sobotę, 12 listopada zadzwonił do mnie stały klient z zaprzyjaźnionego serwisu mieszczącego się w Piastowie k. Warszawy, z prośbą o usunięcia immobilizera z pojazdu Seat Ibiza. Po sprawdzeniu w naszych bazach danych informacji o możliwości usunięcia immo, umówiliśmy się na przekazanie elektroniki z pojazdu.

Samochód ten, z benzynową jednostką napędową o pojemności 1,6L kontrolowany jest przez ECM Continental-Siemens SIMOS 7.1. W tym sterowniku immobilizer znajduje się w eepromie ST 93C86, który można odczytać za pomocą profesjonalnego programatora jakim jest XP 400 Pro od firmy Autel Inc. Używanie nowoczesnego sprzętu zabezpiecza nas przed ewentualnym błędem przy odczycie oprogramowania z pamięci oraz daje gwarancję niezawodności.

Po zgraniu oprogramowania z pamięci, zabraliśmy się za znalezienie, a następnie zmianę fragmentu kodu który odpowiada za działanie immo. Usuwanie immo w tym przypadku nie było bardzo skomplikowane – polegało na zmianie kilku bajtów w pierwszej linii kodu. Po zapisaniu pliku oraz wgraniu go do pamięci EEPROM, sterownik został zaklejony, a następnie dostarczony do mechanika, który zamontował sterownik w aucie oraz spróbował uruchomić silnik. Po udanym odpaleniu pojazdu, było już pewne iż awaria jest zażegnana raz na zawsze.

Coraz to nowe pomysły producentów aut oraz jak twierdzą niektórzy – specjalna degradacja komponentów aby wytrzymały tylko okres gwarancyjny powodują nowe kłopoty dla użytkowników najnowszych samochodów. Przekonać się o tym mogą użytkownicy aut z silnikami grupy Volkswagen, gdzie fabrycznie pompa oleju jest zaprogramowana na zbyt niskie ciśnienie w układzie olejowym. Na szczęście jest to wyłącznie problem programowy, i za pomocą edycji oprogramowania sterownika silnika możemy podnieść ciśnienie oleju w układzie.


Taki problem pomogliśmy rozwiązać Panu Dominikowi, który zadzwonił do nas w poniedziałek, 14 listopada z pytaniem czy bylibyśmy w stanie zwiększyć ciśnienie w układzie oleju oraz usunąć AdBlue w Volkswagenie Touaregu z 2019 roku z silnikiem 3.0 TDI o kodzie fabrycznym DENA i mocy 286KM oraz Audi Q7 z 2020 roku posiadającą tą samą jednostkę napędową. Wstępnie umówiliśmy się na środę, 16 listopada aby wykonać modyfikację na aucie. Silnik o kodzie fabrycznym DENA, kontrolowany jest przez sterownik nowej generacji, MD1CP004 firmy Bosch. Modyfikacje na tym urządzeniu najbezpieczniej przeprowadzać bezpośrednio podłączając nasz komputer diagnostyczny do ECU, pomijając gniazdo OBD. W tym celu wykonaliśmy jego demontaż, a następnie podłączyliśmy się do odpowiednich pinów, które odpowiadają za linie CAN-low, CAN-high oraz zasilanie ECM. Dzięki takiemu połączeniu, w ciągu minuty od rozpoczęcia procesu pobierania plik ze sterownika był już na naszym komputerze. Edycja pliku trwała kilka minut, po czym podmieniliśmy zmodyfikowane oprogramowanie z obecnym. Dzięki takiemu zabiegowi, pompa pompuje prawidłowe ciśnienie, a właściciel przy okazji pozbył się problemów z AdBlue. Kontrolka oleju nie wystraszy już naszego klientka o zbyt niskim ciśnieniu w układzie smarowania.

Usterki AdBlue mogą się zdarzyć w najmniej oczekiwanym miejscu i czasie. Z powodu możliwości zablokowania rozruchu silnika przez układ SCR w takich przypadkach konieczna jest pilna naprawa AdBlue. Przekonał się o tym Pan Michał, kierowca dostawczego Iveco, który po zakończonej sprzedaży na giełdzie w Broniszach, miał wybrać się na zasłużony odpoczynek do rodzinnej Bydgoszczy… samochód jednak odmówił posłuszeństwa na parkingu.

Po skontaktowaniu się telefonicznie z naszą firma, mimo wczesnego poranka (7 rano) dotarliśmy na miejsce w niecałą godzinę po zgłoszeniu. Po potwierdzeniu na komputerze diagnostycznym iż usterka jest spowodowane błędami w układzie AdBlue, rozpoczęliśmy proces naprawy AdBlue poprzez elektroniczne odłączenie systemu oraz usunięcia blokady rozruchu.

Pan Michał poprosił nas o takie skonstruowanie pliku do sterownika silnika (ECU), aby nie utracić wcześniej zrobionej mapy silnika, zwiększającej moc pojazdu co oczywiście uczyniliśmy. Po około półtorej godziny mógł bez przeszkód kontynuować podróż.

jak do nas dojechać?

ul.Łąkowa 15a,
05-080 Mościska (1km od miejscowości Warszawa)

masz pytania?

napisz lub zadzwoń

Copyright@ 2022 - Wszelkie prawa zastrzeżone
PROJEKT I MARKETING:
menu-circlecross-circle Zadzwoń