Usuwanie immobilizera – Seat Leon

Zapewne wielu czytelników, a na pewno prawie każdy warsztat samochodowy zetknął się z uszkodzonym immobilizerem. Problem jest o tyle złożony iż wiele komponentów fabrycznego systemu immo może ulec awarii, są to między innymi:

  1. transponder w kluczyku
  2. błędne kodowanie kluczy
  3. awaria centralki
  4. brak synchronizacji kluczyków
  5. uszkodzenie oprogramowania
  6. pętla indukcyjna wokół stacyjki na kluczyk do odpalenia
  7. tzw. „wiązka” czyli pęk kabli łączących ECU z licznikiem oraz innymi elementami elektrycznymi
  8. ECU

Pobieżna diagnoza jest łatwa do przeprowadzenia, ze względu na to, iż objawia się zapaloną kontrolką immobilizera czyli auta z kłódką oraz brakiem pracy rozrusznika po przekręceniu kluczyka lub gasnącym silnikiem zaraz pod odpaleniu. Dokładna inspekcja źródła usterki immobilisera oraz wymiana niezbędnych elementów w starszych pojazdach może być nieopłacalna dla klienta, dlatego jako rozwiązanie zastępcze wykonuje się usługę programowego wyłączenia immobilizera czyli popularne immo off. Polega ona na programowym usunięciu informacji o immobilizerze z komputera silnika. Koszt usuwania immobilizera w większości sterowników silnika nie przekracza 500 zł, co jest atrakcyjna ofertą w porównaniu do naprawy immobilizera. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak sprawdzić czy nasz samochód mimo upływu lat nie jest na celowniku złodziei – pamiętajmy że usuwamy zabezpieczenie antykradzieżowe i po takim zabiegu, auto bez problemu uruchomimy nawet „śrubokrętem”, a złodziej może to zrobić tzw. „łamakiem„.

W Sobotę, 12 listopada zadzwonił do mnie stały klient z zaprzyjaźnionego serwisu mieszczącego się w Piastowie k. Warszawy, z prośbą o usunięcia immobilizera z pojazdu Seat Ibiza. Po sprawdzeniu w naszych bazach danych informacji o możliwości usunięcia immo, umówiliśmy się na przekazanie elektroniki z pojazdu.

Samochód ten, z benzynową jednostką napędową o pojemności 1,6L kontrolowany jest przez ECM Continental-Siemens SIMOS 7.1. W tym sterowniku immobilizer znajduje się w eepromie ST 93C86, który można odczytać za pomocą profesjonalnego programatora jakim jest XP 400 Pro od firmy Autel Inc. Używanie nowoczesnego sprzętu zabezpiecza nas przed ewentualnym błędem przy odczycie oprogramowania z pamięci oraz daje gwarancję niezawodności.

Po zgraniu oprogramowania z pamięci, zabraliśmy się za znalezienie, a następnie zmianę fragmentu kodu który odpowiada za działanie immo. Usuwanie immo w tym przypadku nie było bardzo skomplikowane – polegało na zmianie kilku bajtów w pierwszej linii kodu. Po zapisaniu pliku oraz wgraniu go do pamięci EEPROM, sterownik został zaklejony, a następnie dostarczony do mechanika, który zamontował sterownik w aucie oraz spróbował uruchomić silnik. Po udanym odpaleniu pojazdu, było już pewne iż awaria jest zażegnana raz na zawsze.

pisaŁEM również o:

Wyłączanie AdBlue w Iveco Daily z dojazdem do klienta

Usterki AdBlue mogą się zdarzyć w najmniej oczekiwanym miejscu i czasie. Z powodu możliwości zablokowania rozruchu silnika przez układ SCR w takich przypadkach konieczna jest pilna naprawa AdBlue. Przekonał się o tym Pan Michał, kierowca dostawczego Iveco, który po zakończonej sprzedaży na giełdzie w Broniszach, miał wybrać się na zasłużony odpoczynek do rodzinnej Bydgoszczy… samochód […]

czytaj więcej
Audi A5 C6
czytaj więcej
Usuwanie AdBlue, zwiększanie ciśnienia oleju Audi Q7

Naszemu klientowi włączył się limit kilometrów po których nastąpi zablokowanie silnika w związku z usterką systemu AdBlue. Po powrocie z delegacji, umówiliśmy się na usunięcie, podczas którego zaproponowaliśmy dodatkowo podniesienie ciśnienia oleju na biegu jałowym w związku z jego fabrycznym zaniżeniem, co może powodować drogie w naprawie usterki silnika w przyszłości. Zawartości sterownika silnika EDC17 […]

czytaj więcej
Zobacz wszystkie

jak do nas dojechać?

ul.3 maja 46,
05-080 Truskaw (niedaleko Bielan i Bemowa)

masz pytania?

napisz lub zadzwoń

Copyright@ 2022 - Wszelkie prawa zastrzeżone
PROJEKT I MARKETING:
menu-circlecross-circle Zadzwoń