Zapewne wielu czytelników, a na pewno prawie każdy warsztat samochodowy zetknął się z uszkodzonym immobilizerem. Problem jest o tyle złożony iż wiele komponentów fabrycznego systemu immo może ulec awarii, są to między innymi:
- transponder w kluczyku
- błędne kodowanie kluczy
- awaria centralki
- brak synchronizacji kluczyków
- uszkodzenie oprogramowania
- pętla indukcyjna wokół stacyjki na kluczyk do odpalenia
- tzw. „wiązka” czyli pęk kabli łączących ECU z licznikiem oraz innymi elementami elektrycznymi
- ECU
Pobieżna diagnoza jest łatwa do przeprowadzenia, ze względu na to, iż objawia się zapaloną kontrolką immobilizera czyli auta z kłódką oraz brakiem pracy rozrusznika po przekręceniu kluczyka lub gasnącym silnikiem zaraz pod odpaleniu. Dokładna inspekcja źródła usterki immobilisera oraz wymiana niezbędnych elementów w starszych pojazdach może być nieopłacalna dla klienta, dlatego jako rozwiązanie zastępcze wykonuje się usługę programowego wyłączenia immobilizera czyli popularne immo off. Polega ona na programowym usunięciu informacji o immobilizerze z komputera silnika. Koszt usuwania immobilizera w większości sterowników silnika nie przekracza 500 zł, co jest atrakcyjna ofertą w porównaniu do naprawy immobilizera. Przed podjęciem takiej decyzji warto jednak sprawdzić czy nasz samochód mimo upływu lat nie jest na celowniku złodziei – pamiętajmy że usuwamy zabezpieczenie antykradzieżowe i po takim zabiegu, auto bez problemu uruchomimy nawet „śrubokrętem”, a złodziej może to zrobić tzw. „łamakiem„.
W Sobotę, 12 listopada zadzwonił do mnie stały klient z zaprzyjaźnionego serwisu mieszczącego się w Piastowie k. Warszawy, z prośbą o usunięcia immobilizera z pojazdu Seat Ibiza. Po sprawdzeniu w naszych bazach danych informacji o możliwości usunięcia immo, umówiliśmy się na przekazanie elektroniki z pojazdu.
Samochód ten, z benzynową jednostką napędową o pojemności 1,6L kontrolowany jest przez ECM Continental-Siemens SIMOS 7.1. W tym sterowniku immobilizer znajduje się w eepromie ST 93C86, który można odczytać za pomocą profesjonalnego programatora jakim jest XP 400 Pro od firmy Autel Inc. Używanie nowoczesnego sprzętu zabezpiecza nas przed ewentualnym błędem przy odczycie oprogramowania z pamięci oraz daje gwarancję niezawodności.
Po zgraniu oprogramowania z pamięci, zabraliśmy się za znalezienie, a następnie zmianę fragmentu kodu który odpowiada za działanie immo. Usuwanie immo w tym przypadku nie było bardzo skomplikowane – polegało na zmianie kilku bajtów w pierwszej linii kodu. Po zapisaniu pliku oraz wgraniu go do pamięci EEPROM, sterownik został zaklejony, a następnie dostarczony do mechanika, który zamontował sterownik w aucie oraz spróbował uruchomić silnik. Po udanym odpaleniu pojazdu, było już pewne iż awaria jest zażegnana raz na zawsze.